Niedługo Dzień Matki. Z tej okazji nasi milusińscy własnoręcznie ozdabiali lniane, ekologiczne torby. Z pewnością każda mama ucieszy się z prezentu, w wytworzenie którego dzieci włożyły tyle serca i zaangażowania.










Niedługo Dzień Matki. Z tej okazji nasi milusińscy własnoręcznie ozdabiali lniane, ekologiczne torby. Z pewnością każda mama ucieszy się z prezentu, w wytworzenie którego dzieci włożyły tyle serca i zaangażowania.










W dniu 15.05.2025r. w Centrum Aktywizacji Społecznej w Chorzowie miało miejsce spotkanie zainicjowane przez przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz Społeczności Romskiej Amarodrom – Nasza Droga z Zabrza, które dotyczyło bezpieczeństwa chorzowskich rodzin romskich, podejmowanych działań w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030 oraz określenia ram dalszej współpracy pomiędzy Policją, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Strażą Miejską i przedstawicielami romskiej mniejszości etnicznej z terenu Chorzowa.
W spotkaniu uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Jacek Króliczek, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie Katarzyna Wanik, Naczelnik Wydziału Sztab Policji Radosław Mierzejewski, Komendant Straży Miejskiej w Chorzowie Izabela Jaron, strażnicy miejscy oraz Kierownik CAS Aleksandra Weindich i pracownik socjalny Marta Ulcyfer-Kostrzewska.
Podczas wymiany poglądów dotyczących funkcjonowania chorzowskich Romów podjęto decyzję o zasadności wyłonienia lidera utrzymującego bezpośredni kontakt ze służbami porządkowymi, co w razie zaistnienia niepokojących i niebezpiecznych sytuacji skierowanych wobec Romów znacznie ułatwi podjęcie odpowiedniej interwencji. W odniesieniu do tych ustaleń zaplanowano kolejne spotkanie z dzielnicowymi i rzeczonymi liderami romskimi.
Dziś w Centrum Aktywizacji Społecznej odbywały się cowtorkowe zajęcia Zdrowego Stylu Życia. Tym razem seniorzy relaksowali się wyżywając artystycznie, a mianowicie wykonywali prace plastyczne.
Arteterapia uspokaja, wycisza, a co za tym idzie, doskonale wpisuje się w nurt Slow Life.

















W dniu 28.04.2025 w Centrum Aktywizacji Społecznej miała miejsce inauguracja Dni Tolerancji – zadania realizowanego w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030.
To piąta już edycja przedsięwzięcia, które zakłada krzewienie idei tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka i otaczającego świata.
Wzorem lat ubiegłych wychowankowie Klubu dla dzieci i młodzieży z romskiej mniejszości etnicznej oraz podopieczni Świetlicy środowiskowej „Chatka” prowadzonej przez Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy „Serce” spotkali się w CAS i wspólnie wykonywali określone czynności. Tym razem dzieci kształtowały swe umiejętności manualne malując donice, a następnie sadząc w nich rośliny, które zabierały do domów.
Nasi milusińscy uwielbiają tego typu zajęcia, które są świetnym źródłem relaksu, kształtują postawy proekologiczne, jak i są okazją do kolejnych spotkań, w trakcie których w przyjaznej atmosferze można pokazywać, że różnice nie dzielą, a ubogacają naszą codzienną egzystencję.








Społeczność Centrum Aktywizacji Społecznej składa wszystkim życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Oby Wasze spotkania przy biesiadnym stole były równie radosne i przepełnione pozytywną energią jak to nasze dzisiaj. Wesołego Alleluja!








Informujemy, że Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs „Śląskie dla niepełnosprawnych VI”, finansowany ze środków PFRON.
Oferty realizacji zadania mogą składać organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa
w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 z późn. zm.), tj.:
Uprawnionymi do złożenia oferty są organizacje i podmioty statutowo działające na rzecz osób niepełnosprawnych
Oferty należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30.04.2025 roku do godziny 15.30.
Dostępna pula środków PFRON przeznaczonych na realizację zadań wynosi: 3 000 000,00 zł
CASTING: BYTOM, CHORZÓW, KATOWICE, KRAKÓW – Agencja Zgrani z Wrocławia zaprasza mieszkańców na castingi do ciekawej, międzynarodowej produkcji, w trakcie której przeniesiemy się do przyszłości!
Agencja poszukuje osób w wieku 18-70 lat, charakterystyczne osoby bardzo mile widziane (również POC), mamy dużo ról dla mężczyzn, lecz dla kobiet też się znajdą!
CHORZÓW
12.04 sobota 10:00-17:00
Klub ChSM „Pokolenie” ul. Młodzieżowa 29
KRAKÓW
13.04 niedziela 10:00-16:00
Outside ul. Józefa 40
Nagrania odbędą się w dniach roboczych w zakresie 12-30.05.2025, można wziąć udział w jednym dniu zdjęciowym.
Jeśli chcesz wziąć udział wypełnij formularz: https://forms.gle/Eqa4Qxiv5C2FxvGU6 lub wyślij wiadomość z imieniem i nazwiskiem, wiekiem, numerem kontaktowym i miejscem zamieszkania na miniserial.zgrani@gmail.com
Przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Rządowy Program wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”.
Data rozpoczęcia 1 kwietnia 2025 r.
Data zakończenia 15 kwietnia 2025 r.
Propozycje i uwagi do projektu przyjęcia programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Rządowy Program wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności” należy składać za pośrednictwem formularza na adres mailowy konsultacje_DOB@kprm.gov.pl
W przypadku pytań proszę o kontakt – adres mail: konsultacje_DOB@kprm.gov.pl lub nr telefonu: (22) 694 75 29.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/pozytek/rzadowy-program-wsparcia-organizacji-pozarzadowych-moc-malych-spolecznosci
Celem Plebiscytu jest wyróżnienie wyjątkowych kobiet z niepełnosprawnościami, zamieszkałych na stałe na terenie województwa śląskiego, które wykorzystują swój potencjał, stając się aktywnymi i sprawczymi członkiniami naszego społeczeństwa.
Chcemy pokazać i uhonorować kobiety, które dzięki podejmowanym przez siebie działaniom mają realny wpływ na swoje lokalne społeczności. Kobiety, które z uwagi na swoją determinację i pasję, stają się wzorami do naśladowania, wnosząc do swojej pracy zawodowej i działalności społecznej unikatową wiedzę i perspektywę.
Zadaniem Plebiscytu jest promowanie kobiet, które wyróżniają się aktywnością, osiągając sukcesy w nauce, sztuce, biznesie, sporcie czy działalności społecznej.
W okresie od 31 marca do 10 maja br., jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, media, placówki edukacyjne i osoby fizyczne, np. członkowie rodziny, przyjaciele, koledzy i koleżanki z pracy, mogą zgłaszać do udziału w Plebiscycie kandydatki, które ukończyły 18 lat, i posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
Kandydatki można zgłaszać w pięciu kategoriach:
(dot. to kobiet z niepełnosprawnością)
Zgłoszenie kandydatki do „Plebiscytu” powinno nastąpić na druku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu. Zgłoszenia kandydatek wraz z załącznikami (załączniki: nr 1, nr 2, nr 3a i 3b) wysyłamy na adres plebiscyt@chorzow.merito.pl, tradycyjną pocztą lub dostarczamy je osobiście do siedziby Uniwersytetu WSB Merito Chorzów ul. Sportowa 29, do dnia 10 maja 2025r. W przypadku zgłoszeń przesyłanych drogą pocztową, liczy się data stempla pocztowego. Aby wziąć udział w Plebiscycie należy również dosłać ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne i zdjęcie kandydatki.
Kapituła do dnia 20.05 wybierze laureatki. Gala wręczenia nagród odbędzie się 3 lipca 2025r. na Uniwersytecie WSB Merito Chorzów przy ul. Sportowej 29.
Spośród laureatek Plebiscytów odbywających się w 9 województwach zostaną wyłonione laureatki Plebiscytu ogólnopolskiego. Laureatki Plebiscytu zostaną zaproszone na galę ogólnopolską, która odbędzie się w wrześniu 2025 r. w Bydgoszczy.
Więcej informacji oraz wymagane formularze na stronie: https://www.merito.pl/chorzow/aktualnosci/wspolnie-z-pfron-i-stowarzyszeniem-akcja-zdrowie-oglaszamy-plebiscyt-kobiety-z-pasja
