Warsztaty czekoladowe

15.10.2024 w Centrum Aktywizacji Społecznej odbyły się warsztaty czekoladowe dla uczestników Klubu dla dzieci i młodzieży z romskiej mniejszości etnicznej oraz dla ich przyjaciół. Dzieci poznały historię czekolady oraz miały okazję wytworzyć własne wyroby czekoladowe, które potem mogły wziąć do domu.

Dni tolerancji – równi sobie

Właśnie zakończyliśmy realizację zdania „Dni tolerancji – równi sobie”.

Wraz z wychowankami świetlicy środowiskowej „Chatka” nasi klubowicze uczestniczyli 30.09.2024 w warsztatach kulinarnych organizowanych w Centrum Aktywizacji Społecznej. Połączone one były z atrakcjami z okazji Dnia chłopaka. Najpierw dzieci przyrządzały ciepłe kanapki, gofry ze śmietaną i świeżymi owocami oraz lemoniady i sałatkę owocową z jogurtem, a następnie brały udział w aktywnościach ruchowych, konkursach i zabawach na wolnym powietrzu.

Zwieńczeniem projektu i podsumowaniem tegorocznej edycji Dni tolerancji był sobotni (5.10.2024) wyjazd do Funzeum w Gliwicach. Program zwiedzania obejmował półtorej godziny z przewodnikiem, który przybliżył wiedzę o zjawiskach fizycznych i chemicznych związanych z kolorami występującymi w przyrodzie, o zjawisku załamania światła i luminescencji. Następne półtorej godziny to zabawa, w której uczestnicy mogli pokazać swoje kreatywne szaleństwo tworząc własne wzory, które przenosiły ich do magicznego świata kalejdoskopu. Beneficjenci zadania wyruszyli w barwną podróż po tęczy i odkryli sztukę łączenia barw.

Aktywności te cieszą się dużym powodzeniem i już planujemy kolejną przyszłoroczną edycję Dni Tolerancji.

Akademia gotowania dla dzieci „Kids Kitchen”

W dniach 23 i 24 września 2024r. uczestnicy zadania „Dni Tolerancji – równi sobie” realizowanego w Centrum Aktywizacji Społecznej w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030 udali się do Katowic na warsztaty kulinarne do Akademii gotowania dla dzieci „Kids Kitchen”. Pod hasłem „Gotowanie z pasją” przyrządzali dania kuchni włoskiej. Samodzielnie wyrabiali ciasto na pizzę, układali wybrane przez siebie składniki i piekli. Następnie wykonali sycylijski deser czekoladowy i raczyli się pysznym sokiem.

Wychowankowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie tych pyszności, a satysfakcja była tym większa, kiedy okazało się, że praktycznie każdy może gotować i czerpać z tego radość.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach zorganizowano wyjazd dwukrotnie i grupa 45 uczestników została podzielona tak by każdy skorzystał z tak ciekawej oferty.

PILNE! Dodatkowa ścieżka finansowania NIW-CRSO dla organizacji, które ucierpiały w wyniku powodzi

W Rządowym Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO 5 została uruchomiona nowa ścieżka, która umożliwia składanie wniosków na pokrycie wydatków wynikających z potrzeb organizacji pozarządowych, poszkodowanych w wyniku powodzi i trąb powietrznych we wrześniu 2024r.

W naborze mogą wziąć udział wszystkie organizacje pozarządowe (w tym m.in. ochotnicze straże pożarne). Wnioski o wsparcie do wysokości 20 000,00 zł można składać od 17 września 2024 r. Szczegółowe informacje dostępne są w portalu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Ponadto w Dzienniku Ustaw z 17 września 2024 r. pod pozycją 1381 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług, które w § 1 ust. 2 pkt 1 stanowi o obniżeniu do wysokości 0% stawki podatku od dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Wycieczka z klubu romskiego

W dniu 31.08.2024 uczestnicy zajęć Klubu dla dzieci i młodzieży z romskiej mniejszości etnicznej udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Celem była Jaskinia Wierzchowska oraz Pustynia Błędowska.

Jaskinia Wierzchowska położona w malowniczej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, to największa z jurajskich jaskiń przystosowanych do zwiedzania w Polsce. W jej korytarzach umieszczono gipsowe makiety zwierząt i ludzi pierwotnych. Uczestnicy mogli podziwiać ciekawe formy skalne, nacieki i zagłębienia, a wynajęty przewodnik przytaczał ciekawe historie i odpowiadał na nurtujące pytania.

Kolejnym etapem wyprawy była Pustynia Błędowska, która jest swoistą atrakcją turystyczną w centrum Europy. Nie trzeba wyjeżdżać do Afryki, by przekonać się, że jeden z największych obszarów lotnych piasków znajduje się niedaleko miejsca naszego zamieszkania.

Wyjazd ten był miłym akcentem zakończenia wakacji i wstępem do nowego roku szkolnego.

Zaproszenie do składania wniosków o Nagrodę Prezydenta Miasta Chorzów za szczególne osiągnięcia w realizacji polityki społecznej Chorzowa oraz wniosków o Medal za osiągnięcia w dziedzinie społecznej

Szanowni Państwo,

Prezydent Miasta Chorzów przyznaje Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów za szczególne osiągnięcia w realizacji polityki społecznej Chorzowa oraz Medale za osiągnięcia w dziedzinie społecznej. Serdecznie zachęcamy do zgłaszania kandydatów do ww. Nagrody i Medalu spośród osób, instytucji i podmiotów, które w sposób szczególny zaznaczają swoją obecność w obszarze polityki społecznej Naszego Miasta. Przyznane Nagrody i Medale wręczane będą w dniu 21 listopada br. w ramach obchodów Dnia Służb Społecznych w Chorzowie.

Wnioski z kandydaturami należy składać na obowiązujących formularzach, które można pobrać pod następującymi linkami:

Wnioski o Nagrodę Prezydenta Miasta oraz Medale można składać:

  • osobiście w Urzędzie Miasta Chorzów w Wydziale Polityki Społecznej (pokój nr 226) lub w kancelarii ogólnej (pokój nr 2),
  • lub nadsyłać pocztą na adres: Urząd Miasta Chorzów, Wydział Polityki Społecznej, ul. Rynek 1, 41-500 Chorzów

Termin składania wniosków ustalony przez Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej upływa z dniem 15 października 2024 r.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Chorzów pod numerem telefonu: (32) 416-50-00 wew. 262; 9225

Webinarium „Jak samodzielnie weryfikować oferty inwestycyjne”

Webinarium (seminarium on-line) „Jak samodzielnie weryfikować oferty inwestycyjne. Okazja czy oszustwo – sprawdź zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR – odbędzie się 20 września 2024 roku (10:00-13:15).

Celem spotkania online (webinarium) jest zwrócenie uwagi seniorów na ryzyka związane z inwestycjami na rynku finansowym, uwrażliwienie na ryzyko oszustw oraz przekazanie wskazówek dotyczących możliwości weryfikacji podmiotów oferujących usługi na rynku finansowym, w tym z wykorzystaniem informacji dostępnych na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (za pośrednictwem domów seniora, klubów seniora, centrów aktywności seniora, domów pomocy społecznej, bibliotek, itp.). W przypadku zgłoszeń grupowych wypełniając formularz należy wskazać przybliżoną liczbę uczestników webinarium.

Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane do 19 września 2024 roku. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu webinarium, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie (wraz z linkiem) będą przesyłane na bieżąco.

Informacje techniczne

W celu uczestnictwa w webinarium niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie.

Udział w webinarium jest bezpłatny.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W przypadku pytań organizatorzy wskazują kontakt pod adresem e-mail: cedur@knf.gov.pl

SILVER SILESIA 2024

Samorząd Województwa Śląskiego, po raz czwarty, organizuje wydarzenie z zakresu polityki senioralnej pod nazwą Targi Seniora SILVER SILESIA 2024.

Targi Seniora SILVER SILESIA to inicjatywa Samorządu Województwa Śląskiego, której celem jest promocja tych form przedsiębiorczości w srebrnej gospodarce, które kierują się zasadami etyki i uczciwości wobec Seniorów jako istotnej grupy Konsumentów.

W uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa Śląskiego – Panem Wojciechem Saługą powyższe wydarzenie odbędzie się w dniu 10 września 2024 roku na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” przy ul. Parkowej 25 w Chorzowie.

Przewidujemy, że w Targach weźmie udział kilka tysięcy osób, które odwiedzą stanowiska wystawienniczne z prezentowanymi produktami i usługami skierowanymi do Seniorów. Zorganizowane będzie również tzw. Miasteczko Zdrowia, gdzie możliwe będzie skorzystanie z oferty bezpłatnych badań lekarskich i laboratoryjnych przez uczestników Targów. Ponadto w trakcie trwania wydarzenia planowane są występy i pokazy twórczości artystycznej Seniorów.

W związku z powyższym Samorząd Województwa Śląskiego serdecznie zaprasza Państwa do udziału w tym wydarzeniu, które odbędzie się w dniu 10 września 2024 roku w godzinach 10:00-18:00 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” przy ul. Parkowej 25 w Chorzowie.

Ze strony Województwa Śląskiego/ROPS pracami koordynują:

  • Pani Karolina Gałuszka
    tel. 32 730 68 51
    e-mail: kgaluszka@rops-katowice.pl
  • Pani Izabela Jachlewska
    tel. 32 730 68 85
    e-mail: ijachlewska@rops-katowice.pl

Więcej informacji o Targach.

Konkurs „Aktywny Senior”

Rozpoczęła się kolejna edycja organizowanego przez Wojewodę Śląskiego konkursu pt. „AKTYWNY SENIOR”.

Konkurs „AKTYWNY SENIOR” województwa śląskiego 2024 r. organizowany jest przez Wojewodę Śląskiego za pośrednictwem Pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. Polityki Senioralnej na najbardziej aktywnego seniora. Odbywa się on w dwóch kategoriach wyróżnionych ze względu na płeć, w wyniku których laureaci otrzymają tytuły „Aktywnej Seniorki” oraz „Aktywnego Seniora”.

Kandydaci powinni mieć ukończone 60 lat i wyróżniać się swoim działaniem na rzecz środowiska osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej. Konkurs adresowany jest do osób fizycznych (grup osób), organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2023 roku poz. 571) oraz instytucji publicznych z terenu województwa śląskiego. Zgłoszeń konkursowych dokonywać należy do 16 września 2024 roku poprzez odpowiedni formularz, stanowiący załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu wraz z podpisanymi oświadczeniami na przetwarzanie danych osobowych uczestników (załącznik nr 2) oraz o ukończeniu 60 lat (załącznik nr 3). Szczegółowe informacje podane są w Regulaminie.

Wszystkie załączniki oraz Regulamin dostępne są do pobrania na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Trening kompetencji rodzicielskich

W ramach zadania Trening kompetencji rodzicielskich w dniu 20.06.2024 w CAS zorganizowano warsztaty kulinarne. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały pyszne hamburgery oraz szaszłyki owocowe. Hamburgery w niczym nie przypominały tych z fastfoodów. Zapiekana w piekarniku bułka zawierała kotlet z mięsa wołowo-wieprzowego wcześniej własnoręcznie zmielonego i upieczonego na patelni grillowej, surówkę z białej kapusty, ogórek, ser żółty i pyszne sosy. Pomysłowe, zdrowe przekąski w postaci szaszłyków to miks bananów, winogron, ananasa, kulek arbuzowych, truskawek i mandarynek. Każdy nadziewał według własnych preferencji.

Przed warsztatami rodzice i dzieci wysłuchali krótkiego wykładu z projekcją. Wszyscy wyszli zadowoleni i najedzeni. Tego typu zajęcia to kolejny fajny pomysł na wspólne spędzenie czasu rodziców z dziećmi.

Smacznego!