Dni Tolerancji – Chlebowa Chata

Za nami kolejny – drugi „Dzień Tolerancji”. Tym razem świetliczanie udali się do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Na szczęście w dniu 20.05.2023 pogoda dopisała i wychowankowie świetlic „Romowie Jutra” i „Chatka” połączyli przyjemne z pożytecznym.

Najpierw wysłuchali wykładu „Z okruchem tradycji” – w pięknej drewnianej chacie. Dowiedzieli się jak dawniej żyli ludzie na wsi, jak dbali o czystość, jak mieszkali i jak wytwarzali żywność. Następnie podziwiali wnętrze stodoły z dawnymi narzędziami – sierpem, kosą, kieratem i cepem, mogli usiąść w starym powozie, kolasie i na starym traktorze. Tam dowiedzieli się jaka jest droga od zasiania zboża, przez jego zebranie, wytworzenie mąki, wyrobienie ciasta, aż do wypieczenia chleba lub podpłomyka.

Nasi podopieczni mieli możliwość samodzielnego wyrabiania ciasta na pyszne podpłomyki, a po upieczeniu w starym piecu kosztowali je z miodem z lokalnej pasieki popijając kawą zbożową z mlekiem.

Kolejnym etapem wycieczki był wykład o pszczołach, o produkcji miodu i pracy bartników.

Na koniec dzieci i młodzież piekli kiełbaski i mogli bawić się na łące nad rzeką. Dzień należał do udanych, a każdy z uczestników wypoczął w pięknych okolicznościach przyrody.