SHOWDOWN NIE TYLKO DLA NIEWIDOMYCH – integracja poprzez nowoczesną edukację i sport – głosowanie w sklepach Tesco!

Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Niepełnosprawnych ma zaszczyt poinformować, że Udało nam się dostać do kolejnego etapu głosowania w VI edycji programu „Decydujesz, pomagamy”!

Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt pt. „SHOWDOWN NIE TYLKO DLA NIEWIDOMYCH – integracja poprzez nowoczesną edukację i sport „znalazł się w gronie wysoko ocenionych wniosków i zyskał uznanie ekspertów oraz Komisji Grantowej – tym samym przechodzi do etapu głosowania, które rozpoczęło się w sklepach Tesco już 17 czerwca i potrwa do 14 lipca.

Nasz projekt jest wart zainteresowania jeszcze choćby dlatego, że tym razem, to pomoc nie jest kierowana do osób szczególnie doświadczonych przez los, tylko do osób pełnosprawnych, a osoby niepełnosprawne, w tym przypadku niewidome będą głównymi koordynatorami, wykładowcami i trenerami w całym tym przedsięwzięciu. Adresatami projektu są uczniowie szkół na terenie Chorzowa i miast ościennych.

Projekt podzielony jest na trzy etapy. W wybranych szkołach odbędą się warsztaty, z których uczniowie dowiedzą się m.in. Jak funkcjonują osoby niewidome w codziennym życiu, sporcie nauce i rekreacji. Następnie zostaną przeprowadzone ćwiczenia mające na celu doświadczenie tego, w jaki sposób funkcjonują osoby niewidome. A także odbędą się zajęcia praktyczne jak pomóc osobie niepełnosprawnej.

W drugim etapie projektu będą prowadzone treningi w Showdown przez osoby niewidome na terenie wybranych szkół.

Jako finał zaplanowany jest turniej między szkolny w Showdown z udziałem osób niewidomych. Turniej będzie rozgrywany systemem drużynowym. Z każdej szkoły zostanie wytypowana jedna drużyna. Celem turnieju będzie wyłonienie zwycięscy, integracja niewidomych z widzącymi, a kto wie może w przyszłości realizowania wspólnych wydarzeń rekreacyjnych, sportowych czy naukowych.

Showdown jest skrzyżowaniem popularnego cymbergaja z ping pongiem, a rozgrywka odbywa się na stole w kształcie miniaturowego boiska do hokeja. Ta nietypowa mieszanka dostarcza niesamowitych emocji i pozwala poczuć prawdziwego ducha rywalizacji. Do gry używa się paletek w kształcie wiosełek oraz piłeczki, w środku której znajdują się małe metalowe kuleczki, dzięki czemu słychać toczącą się piłeczkę. Podczas gry wymagana jest cisza i koncentracja, gdyż zawodnicy grają w okularach zasłaniających oczy. Główną rolę odgrywają słuch i refleks.

A tak wygląda sama gra.

Żetony na nasz projekt można oddawać w następujących sklepach Tesco:

  • Katowice, ul. Chorzowska 107
  • Katowice, ul. Radockiego 70B
  • Katowice, ul. Tysiąclecia 12
  • Mysłowice, ul. Moniuszki 61

Wystarczy zrobić zakupy w Tesco, wziąć żeton i wrzucić do pojemnika opisanego naszym projektem. W ten sposób pomożesz nam zrealizować projekt, który po przez edukację i sport przyczyni się do zmiany poglądu młodych ludzi.

Głównym Celem Stowarzyszenia W Labiryncie jest integracja, rozwijanie i organizacja powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, turystyki i czynnego wypoczynku w środowisku osób niepełnosprawnych ze schorzeniem narządu wzroku oraz innymi niepełnosprawnościami. A także kształtowanie świadomości społecznej, opinii publicznej i popularyzowanie wiedzy na temat potrzeb, możliwości, sytuacji społecznej osób niewidomych i słabowidzących oraz ich rodzin.

Nasze osiągnięcia:

  • Organizacja turnieju z cyklu: „Showdown nie tylko Dla Niewidomych”, w którym może udział wziąć każdy.
  • Organizacja świątecznego koncertu „Radosny czas, dobroci czas”.
  • Utworzenie na stronie internetowej działu, gdzie każdy bezpłatnie może pozyskać informacje o dostępności wszelkich urządzeń programów oraz innych pomocy dla osób niewidomych i niedowidzących.
  • Podpisanie partnerstwa w programie „Dostępność Plus”.
  • Udział w projekcie Komunikacja miejska dla niewidomych.
  • Rozpoczęcie współpracy z redakcją Holistic News, która polegać będzie na konsultacjach i współtworzeniu wprowadzeniu udogodnień dla słabowidzących na portalu holistic.news.

Stowarzyszenie „W Labiryncie”