Stowarzyszenie muzyczno-teatralne „Freeland”

Telefon kontaktowy: 508-830-156
E-mail: freeland@chfl.pl

Cele:

  • Aktywizacja dzieci i młodzieży w przestrzeni muzyczno-teatralnej
  • Tworzenie i organizacja spektakli muzyczno-teatralnych
  • Promowanie i rozwój talentów artystycznych

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie muzyczno-teatralne Freeland zostało zarejestrowane w Urzędzie Miasta Chorzów we wrześniu 2016 r. przez trzy osoby, które działały już wcześniej w lokalnej przestrzeni kultury, wyrażając ją między innymi muzyką i teatrem. Ponadto trzon stowarzyszenia stanowią członkowie honorowi, którzy wychowali się w Chorzowie, jednak życie pokierowało ich w różne części świata, m. in. USA czy Niemcy (Iserlohn).

Nasze Stowarzyszenie składa się z trzech sekcji Teatralnej, Wokalnej i Muzycznej. Miejscem regularnych spotkań jest Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie. Członkowie wybrani na castingu zorganizowanym we wrześniu spotykają się tam poznając sztukę, teatr i śpiew. Rozwijają przy tym swoje talenty. Sekcja Muzyczna ma inne zadania, przygotowuje aranżacje muzyczne, które będą wykorzystywane w spektaklach. Dedykowanym miejscem spotkań tej sekcji jest Centrum Aktywizacji Społecznej, to właśnie tam mieści się siedziba Stowarzyszenia.

Okres świąteczny to dynamiczny czas działalności Stowarzyszenia Freeland. Korzystając z zaproszeń, angażowaliśmy się w różne wydarzenia związane z odwiedzinami wszelkich społeczności i środowisk.

W dniu 15 grudnia uczestniczyliśmy w spotkaniu opłatkowym społeczności romskiej, które miało miejsce w Śląskiej Fundacji Inicjatyw Społecznych w Ośrodku Integracji Społecznej. Bardzo ciekawy i kulturowo rozwojowy wieczór, który ubogaciliśmy swoją obecnością. Muzyka i śpiew w wykonaniu Stowarzyszenia Freeland na przemian z tańcem i śpiewem grup romskich, pokazało bogactwo kultur, które wspólnie stworzyły niezwykłe spotkanie. Ofiarowanie sianka na stół wigilijny było wielką niespodzianką dla naszych miłych znajomych.

Kolejnym wydarzeniem było „Kauflandowanie”, czyli całodniowe kolędowanie w Kauflandzie przy ul. Kościuszki. Nasze występy miały być podzielone w odstępach – co dwie godziny, ale zainteresowanie było tak duże, że występy trwały niemal cały czas od 10:00 do 18:00.

Wartym uwagi również było uczestnictwo w jasełkach szkolnych Zespołu Szkół Budowlanych w Chorzowie, na które tradycyjnie – bo już od pięciu lat (wcześniej jako wspólnota „Dm i Przyjaciele”) jesteśmy zapraszani. Tam również  wystąpiliśmy jako oprawa muzyczna, ubogacając widowisko pastorałkami we własnej aranżacji. Rozstając się, również i tam, naszym przyjaciołom ZSB podarowaliśmy sianka przygotowane przez nas na stół wigilijny.

Święta, święta i po świętach… nadszedł dzień 29 grudnia. Rano kolędujemy w hospicjum, a po południu bierzemy udział w Koncercie Charytatywnym organizowanym na rzecz Dominika Mattern. Jest godzina 10.30 gotowi i ubrani w swoje stroje kolędników, wchodzimy w orszaku do hospicjum w Chorzowie Batorym. Po niemal 70 minutowym występie śmiało możemy powiedzieć, że dostarczyliśmy wiele radości pacjentom i ich rodzinom obecnym na sali.

Wieczorem tego samego dnia nasze Stowarzyszenie Freeland pojawiło się na koncercie charytatywnym na rzecz Dominika, aby dołączyć do wykonawców kwestujących na dodatkowe koło do jego wózka inwalidzkiego. Również i tam w grupie bardzo ciekawych wykonawców prowadzonych przez Sylwię Grzywa, wokalistki chorzowskiej grupy De Silver, Freeland dołączył  do tego wspaniałego dzieła.

Nadszedł trudny i bardzo zimny weekend Trzech Króli, to właśnie w ten mroźny wieczór w Parafii Świętego Antoniego miało miejsce wyjątkowe wydarzenie pod tytułem „Międzykulturowy wieczór kolęd i pastorałek”, które prowadził Bartosz Smoleń ze Stowarzyszenia Artystów Tyłaczy. Freeland wraz z innymi wykonawcami, czyli: „Dm i Przyjaciele” z parafii św. Wawrzyńca, „Boże Nutki” z parafii św. Antoniego, uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia, dzielnie rozgrzewali serca słuchaczy, w chłodnym, aczkolwiek pięknym kościele.

Dwa dni później w Parafii św. Wawrzyńca miał miejsce bardzo podobny koncert, z tą różnicą, że plejada wykonawców się zmieniła. Oczywiście Freeland jako gospodarz, z prowadzącym Bartoszem zorganizował wszystko na najwyższym poziomie, tak aby w pięknym miejscu jakim jest nasz szesnastowieczny, drewniany kościółek, odbył się uroczy koncert zakończony wielkimi brawami słuchaczy.

Na koniec tego artykułu chcielibyśmy zadedykować wszystkim mieszkańcom Chorzowa przepiękną pastorałkę autorstwa Witka Wolnego w naszej aranżacji symfonicznej „Kołysanka dla Tomka”.